OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rád bych se hned zpočátku vyhnul veškeré špíně, kterou mezi sebe dokázali nakydat pánové Kocáb s Kryšpínem na straně jedné a Pavlíček s Čokem v opozici. Ať už osobně straníte kterékoliv z rozhádaných frakcí, určitě se spolu shodneme, že všechen ten humbuk byl značně dětinský, důstojnosti všech zúčastněných nehodný, ovšem jako startovní reklama pro PRAŽSKÝ VÝBĚR II posloužil naprosto spolehlivě. Michael Kocáb prostě mohl svoji novou skupinu pojmenovat jinak, on ale zvolil zaběhnutou značku jen s číselným rozlišením. Stalo se a rozhodně nebudu spekulovat, zda mu šlo jen o vyšší prodejní čísla. Chci prostě věřit, že za vším stojí snaha o navázání před deseti lety přetržené nitě, s novou krví a entuziasmem. Ale stejně se na „Vymlácený rockový palice“ koukneme dvěma rozdílnými pohledy. Jen tak, pro jistotu.
Hrabě X (velký to příznivec M. Kocába): „Jaký to renesanční člověk! Bez ohlížení na minulost začal tam, kde starý Výběr skončil, ale je to začátek moderní a svěží. Mocný zvuk nesený na skeletu spolehlivých bicích pana Kryšpína doplňuje virtuózní dvojička - baskytarista Richard Scheufler a neméně hbitý australský kytarista Glenn Proudfoot. Viléma Čoka úplně maže ženský projev Zlaty Emily Kinské, co je ale důležitější, cirkus nekončí! Ba dá se říci, že až teprve s dvojkou začíná to pravé nefalšované varieté, kostýmy hudebníků počínaje a velkou podívanou pro oko i ucho při živých vystoupeních konče. Prostě nářez, jak se na rok 2007 sluší a patří. Kdo je konzervativní, má smůlu. Inu: „laufy sázej, s tebou házej ... vymlácený rockový palice, co je více?“
Baron Y (velký to příznivec M. Pavlíčka): „Pošpinění legendárního jména! Kocáb se sice obklopil schopnými nástrojaři, kteří sjíždí hmatníky o sto sedm, ovšem díky sterilně čistému, mnohde až metalovému vyznění se společně s nezaměnitelným kytarovým rukopisem Michala Pavlíčka vytratila i duše, která dělala starý Pražský výběr tou výjimečnou (byť trochu mastodontní) kapelou, schopnou zaujmout posluchače napříč celým (nejen) rockovým spektrem. Ani texty, silná to zbraň minulosti, celek nezachrání, neboť podivná míchanice „jakože free a cool“ hlášek plácá češtinu s angličtinou a výsledkem je často hodně podivný paskvil. A desku bez jediného tradičního Čokovského „ahááá“ vskutku nelze odpustit, ani když obsahuje dvouminutové baskytarové sólo s citací „Pražákům je hej“.
Jak už to tak bývá, jsem od každého trochu - Hrabě X i Baron Y. Je tady nepopiratelná instrumentální dovednost noviců, mám však výhrady. Samozřejmě nelze dost dobře srovnávat Čoka se Scheuflerem, to je prostě úplně jiná hráčská liga, Proudfoota s Pavlíčkem však už docela klidně a tady očekávaně vítězí matador z Beatové síně slávy, neboť ač je Australan kytaristou po čertech rychlým, je přece jen zaměnitelný a i když se usilovně snaží o harmonie made in Výběr, není to vždycky úplně trefa do černého. „Vymlácený rockový palice“ bezesporu jsou moderní rockovou deskou - agresivní, jen pozvolna přístupnou, leckde textově bolavou (Ach, ty anglické frikulínské vsuvky!), trochu násilně kabaretní, nakonec však přece jen povedenou, se subjektivně nejsilnějšími místy v poštovním dramatu „Buch štempl sem, buch štempl tam“, razantní riffovce „Jak slepice po flusu“ či v hitovém „Schizoidním klubu“. A nebýt všech těch proslovů, smíchů, výkřiků a dalších ruchů, které už na druhý poslech otravují, mohlo být ještě lépe.
Pražský výběr - Pavlíček s Čokem + Proudfoot, Scheufler a Kinská = Pražský výběr II. Je současný, zbavený dinosauřího závaží, místy však přece jen až příliš na efekt hrající.
7,5 / 10
Michael Kocáb
- klávesy a zpěv
Klaudius Kryšpín
- bicí, vokál
Zlata Emily Kinská
- zpěv, vokál, perkuse
Glenn Proudfoot
- sólová kytara, vokál
Richard Scheufler
- baskytara, vokál
1. Ty vole
2. Něco za něco
3. Ámen
4. Dobře ti tak
5. Buch štempl sem, buch štempl tam
6. Jak slepice po flusu
7. Naruby
8. Schizoidní klub
9. Basket Of Words
10. Vymlácený rockový palice
Vymlácený rockový palice (2007)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Sony BMG
Stopáž: 56:12
Příjemná deska. Absence mistra Pavlíčka mi nepříjde nijak zásadní a šílený vřeštič Vilda Čok mi tam také nechybí. Slabšími momenty jsou texty, které jsou místy děsné. Pozastavím se i u obalu. Kapela (část, frakce) takového jména a tak hrozný obal??? Před dvaceti lety by mi nevadil. Takže suma sumárum: obal - 1/10, hudba -
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.